September 2, 2023

Nauka języka niemieckiego krok po kroku. Od czego zacząć, jakie kursy wybrać

by Maja Latawiec
Język niemiecki dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem niemieckim i zastanawiasz się, od czego powinieneś zacząć, trafiłeś we właściwe miejsce. Jestem studentką filologii angielskiej z niemiecką i w ciągu kilku ostatnich lat nauce tego języka poświęciłam większość mojego czasu. W tym artykule zobaczysz, jak powinna wyglądać nauka języka niemieckiego krok po kroku. 

Podczas studiów filologicznych przetestowałam wiele sposobów na naukę języków obcych. Zaczęłam zauważać, że rozwiązywanie zadań z książek czy tworzenie listy słówek nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Szukałam metod, dzięki którym będę mogła uczyć się szybciej i czuć się pewniej, mówiąc w obcym języku.

Dołączyłam do zespołu Taalhammera, w którym wspólnie prowadziliśmy wiele dyskusji i doświadczeń. Naszym celem było znalezienie najlepszego sposobu nauki języków i stworzenie aplikacji, która naprawdę działa. W trakcie naszych badań i rozmów wyciągnęliśmy wiele wniosków, którymi podzielę się z tobą w tym artykule. Dowiesz się, dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego oraz jak postawić swoje pierwsze kroki w stronę biegłości językowej.

Dlaczego warto zacząć naukę języka niemieckiego?

  1. Niemiecki jest językiem używanym przez ponad 100 milionów ludzi na całym świecie. Jest najbardziej rozpowszechnionym językiem ojczystym w Unii Europejskiej i oficjalnym językiem w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu i Liechtensteinie. Znajomość tego języka otwiera drzwi do nawiązywania nowych przyjaźni i zawierania interesujących relacji.
  2. Niemcy to kraj o bogatej historii i różnorodnej kulturze. Poznanie języka niemieckiego pozwala całkowicie zanurzyć się w ich tradycji, literaturze i sztuce. Ułatwia również podróżowanie po niemieckojęzycznych krajach i sprawia, że jest to przyjemniejsze i wygodniejsze. 
  3. Warto wspomnieć również o tym, że Niemcy są ważnym graczem na arenie międzynarodowej, dlatego znajomość ich języka może otworzyć drzwi do różnych możliwości zawodowych. Wiele międzynarodowych firm ma powiązania biznesowe z niemieckojęzycznymi krajami. 
  4. Nauka języka pozytywnie wpływa na mózg, wzmacniając funkcje poznawcze, plastyczność mózgu i zdolności intelektualne. Jest to świetna inwestycja w rozwój osobisty i zdrowie mózgu na długą metę.

Język niemiecki dla początkujących – 10 kroków do opanowania języka niemieckiego od podstaw. 

Poniżej przedstawiam 10 rad na naukę języka, dzięki którym udało mi się osiągnąć wymarzone efekty. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z niemieckim, czy wracasz do nauki po dłuższej przerwie, nasze wskazówki pozwolą ci skutecznie rozwijać swoje umiejętności językowe i zapewnią pewność siebie w porozumiewaniu się po niemiecku. Zaczynajmy!

1. Określ jasno swój cel i pamiętaj o swojej motywacji.

Niezależnie od tego, czy uczysz się nowego języka, bo jest ci potrzebny w nowej pracy lub szkole, czy robisz to dla samego siebie, na początku powinieneś zastanowić się, jakie korzyści może przynieść ci nauka niemieckiego. Określ jasno swój cel i pamiętaj o tym, co zmotywowało cię do rozpoczęcia nauki. Takim celem (w zależności od twoich umiejętności) może być na przykład: “Na wakacjach w sierpniu chcę znać język niemiecki na poziomie komunikatywnym i przeprowadzić rozmowę całkowicie po niemiecku” lub “Chcę nauczyć się języka niemieckiego na poziomie B1, żeby dostać wymarzoną pracę”. Następnie przygotuj plan, który pomoże ci ten cel osiągnąć. Nie stawiaj sobie wygórowanych oczekiwań. Najważniejsza jest regularność, np. czytanie jednej strony książki po niemiecku dziennie lub napisanie kilku zdań o tym, jak minął ci dzień. Nie zapomnij nagradzać się za realizację swoich postanowień!

Wskazówka: Dla osób uczących się niemieckiego od podstaw lepszym od czytania książek jest czytanie komiksów. Dzięki temu, że mają obrazki łatwiej, jest zrozumieć ich treść. 

2. Znajdź sposób na naukę, który będzie sprawiała ci przyjemność. 

Regularność to podstawa. Bez regularnego kontaktu z językiem nie osiągniesz płynności językowej. Kiedy znajdziesz sposób na naukę, który będzie sprawiał ci przyjemność, łatwiej będzie ci osiągnąć systematyczność. Pamiętaj, że nauka języka to nie tylko wykonywanie żmudnych ćwiczeń gramatycznych. Uczyć można się na wiele sposobów. Jeśli tak jak ja lubisz oglądać seriale, następnym razem spróbuj zmienić napisy lub dźwięk na język niemiecki. Jeżeli masz konto na Netflixie, to wypróbuj wtyczkę Language Reactor. Jeśli próbowałeś już tego rozwiązania, ale szybko się zniechęcasz, spróbuj obejrzeć coś, co już kiedyś oglądałeś. Chyba każdy z nas ma swój ulubiony serial lub film, który nigdy nam się nie znudzi. Dzięki temu, że będziesz wiedział, o czym rozmawiają aktorzy, pozbędziesz się stresu, że umknie ci jakaś istotna kwestia. Jeśli lubisz rywalizację, spróbuj namówić swojego przyjaciela lub kogoś z rodziny na wspólną naukę. Możecie stawiać sobie wyzwania i motywować się nawzajem. Jeśli masz znajomego, który językiem niemieckim posługuje się na co dzień – jeszcze lepiej! Nie bój się prosić o pomoc. Wsparcie drugiej osoby może sprawić, że nauka stanie się przyjemnością. Najważniejsze jest, żebyś znalazł sposób na naukę, na który chętnie poświęcisz chwilę każdego dnia. 

3. Nie ucz się pojedynczych słówek, a całych zdań lub zwrotów. 

Z wielu badań zespołu Taalhammer wynikło, że najskuteczniejsza metoda to nauka całymi zdaniami, Co z tego, że będziesz znał pojedyncze słówka, jeśli nie wiesz jak ułożyć z nimi zdanie? Zapamiętywanie zdań jest naturalnym sposobem nauki języka. Ta metoda usprawni twoją płynność językową i umiejętność prowadzenia konwersacji. Gdy poznajesz nowe słowo, ułóż z nim własne zdanie. Dzięki temu lepiej je zapamiętasz i będziesz mógł wykorzystać je już podczas kolejnej konwersacji. Spójrz na poniższe przykłady:

niemieckipolski
die Mühe wysiłek
ohne Mühe bez wysiłku
mühelosbez wysiłku
Aufgaben lösenrozwiązać te zadania
Ich kann diese Aufgaben ohne Mühe lösen.Umiem rozwiązać te zadania bez wysiłku.
sich Mühe gebenzadawać sobie trud, bardzo się starać
Studium abschließenukończyć studia
Ich gebe mir große Mühe, um mein Studium abzuschließen.Zadaję sobie dużo trudu, żeby ukończyć moje studia.

Co więcej, kiedy uczysz się nowego rzeczownika, koniecznie zapamiętuj go razem z rodzajnikiem. Pamiętaj, że rodzaj gramatyczny jest pojęciem gramatycznym, które funkcjonuje tylko w obrębie danego języka. Nie należy więc porównywać rodzaju gramatycznego rzeczowników w języku ojczystym z tym w języku niemieckim. Na przykład w języku polskim słowo “dziewczyna” jest rodzaju żeńskiego, natomiast w języki niemieckim “das Mädchen” jest rodzaju nijakiego.

4. Pamiętaj o szyku zdania w języku niemieckim. 

Najprostszy szyk wypowiedzi wygląda tak samo, jak w języku polskim: Na pierwszym miejscu stoi podmiot, czyli wykonawca czynności, na drugim miejscu czasownik, a później reszta zdania. Na przykład: Du hast ein schönes Kleid (Masz ładną sukienkę). Jeśli natomiast chcemy zadać pytanie, tworzymy szyk przestawny. Oznacza to, że zamieniamy kolejność podmiotu i czasownika w zdaniu: Hast du ein schönes Kleid? (Masz jakąś ładną sukienkę?).

Pamiętając o tej regule, będziesz mógł tworzyć niezliczone poprawne zdania, po prostu wymieniając słowa w kilku podstawowych strukturach gramatycznych.

5. Zaobserwuj niemieckie profile na różnych mediach społecznościowych. 

Najlepiej takie, które są związane z twoimi zainteresowaniami. Może to być na przykład nauczyciel niemieckiego na Instagramie, podcast językowy lub strona na Facebooku. Dzięki treściom, które same będą wyświetlały się w ciągu dnia na twoich ulubionych aplikacjach, będziesz przyswajać nowy język beż żadnego wysiłku. Jest wiele darmowych opcji, z których możesz skorzystać online. 

6. Osłuchaj się z językiem. 

Słuchanie świetnie wpływa na poprawę wymowy i pewność siebie podczas konwersacji. W Internecie znajduje się wiele nagrań i podcastów, z których możesz skorzystać. Na YouTubie znajdziesz masę ciekawych niemieckich kanałów. Dzięki słuchaniu native speakerów przekonasz się, jaki język jest naprawdę używany na co dzień. Dostosuj treści do swoich potrzeb i zainteresowań. Dzięki temu będziesz mógł pogłębiać nie tylko swoją wiedzę o języku, ale na każdy dowolny temat. Jeśli interesujesz się modą, wybierz kanał niemieckiej influencerki modowej, jeśli interesujesz się historią i sztuką, poszukaj podcastu na ten temat. Wybór należy do ciebie! Pamiętaj również, aby poświęcić chwilę na naukę niemieckiego alfabetu i zaznajomić się z podstawowymi zasadami niemieckich głosek.

Nauka języka niemieckiego krok po kroku.

7. Szukaj podobieństw pomiędzy językiem, którego się uczysz, a językami, które już znasz.

W języku polskim można znaleźć liczne ślady i wpływy języka niemieckiego. W naszym języku istnieje wiele germanizmów. Podczas nauki szukaj podobieństw i skojarzeń (jeśli dodatkowo znasz język angielski, będzie ich jeszcze więcej). Poniżej zobaczysz parę przykładów:

polskiniemiecki
farbadie Farbe
kinodas Kino
drukowaćdrucken
fałszywy, błędnyfalsch
celdas Ziel
szwagierder Schwager
kelnerder Kellner
kasadie Kasse
samochód/autodas Auto

8. Wplataj niemiecki w swoje codzienne zajęcia. 

Częsty kontakt z językiem obcym jest niezbędny, aby opanować go na dobrym poziomie. Postaraj się przeznaczyć przynajmniej kilka minut dziennie na ten cel. Możesz wykonywać praktyczne ćwiczenia z książki, założyć dziennik, w którym będziesz opisywać swój dzień paroma zdaniami lub jeszcze lepiej znaleźć partnera do nauki, z którym będziesz mógł przez chwilę porozmawiać. Jeśli nie masz takiej osoby – mów sam do siebie. Nagrywaj się, a następnie posłuchaj, żeby wyłapać błędy i zastanów się, co jeszcze możesz poprawić. Słuchaj muzyki i śpiewaj piosenki po niemiecku. Poćwiczysz przy tym słuchanie i wymowę, a także nauczysz się nowych słów i zwrotów. Słuchanie muzyki jest biernym sposobem na naukę języka. Oznacza to, że nie musisz nic robić, a wiedza sama “wchodzi ci do głowy” (lub do ucha).

9. Pamiętaj o powtórkach.

Większość systemów językowych powinno być powtarzanych co najmniej kilka razy w bardzo konkretnych odstępach czasu. W przeciwnym razie tylko marnujesz swój czas, bo większość tego, co przerobiłeś, po prostu zapominasz, a w efekcie tracisz motywację. Możesz rozpocząć proces nauki od zapamiętania 20 zdań w ciągu jednego dnia, ale jeśli nie będziesz ich powtarzać, zapomnisz je w mgnieniu oka. Nie możesz oczekiwać, że będziesz płynnie mówić w danych języku, jeśli nie wyćwiczysz najpierw swojej pamięci. Musisz poddać pamięć ciężkiemu treningowi, jeśli naprawdę chcesz nauczyć się języka obcego. Ważne jest, aby powtarzać w kółko tysiące małych elementów językowych: słów, zwrotów i zdań aż nabierzesz odruchów językowych. W Taalhammerze stwierdziliśmy zgodnie, że jedynym sposobem, aby stać się biegłym w danym języku, jest powtarzanie w odstępach, czyli metoda Spaced Repetition. Nie inaczej jest w przypadku nauki zdań. 

10. Zapisz się na kurs niemieckiego.

Być może potrzebujesz dodatkowej motywacji lub zależy ci na szybkich efektach? Spróbuj zapisać się na kurs językowy. W dzisiejszych czasach kursy online coraz częściej zastępują tradycyjną formę nauki ze względu na wygodę i oszczędność czasu. Możesz ćwiczyć o każdej porze dnia i nocy, a nawet czekając w kolejce u lekarza lub w autobusie. Nie musisz tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do szkoły językowej czy korepetytora. Kursy językowe online często oferują swoim użytkownikom różnorodne zasoby edukacyjne, takie jak interaktywne ćwiczenia, materiały wideo, testy sprawdzające oraz dostęp do platform do nauki języków.

Dlaczego warto wybrać kurs z Taalhammerem?

Podsumowując, nauka języka niemieckiego od podstaw wymaga zaangażowania, systematyczności i motywacji. W Taalhammerze oferujemy kurs niemieckiego, w którym kładziemy nacisk na sposoby nauki wymienione w tym artykule. W naszej aplikacji będziesz uczył się całymi zdaniami. Jest to sprawdzona metoda, która gwarantuje szybkie efekty i pozwoli ci “poczuć język”. Nasz algorytm powtórek, zgodny z zasadą Spaced Repetition, zoptymalizowany jest pod naukę dużej ilości słów i zdań. Jedną z głównych zalet naszej aplikacji jest to, że będziesz mógł tworzyć również własne materiały, które będą dostosowane do twoich potrzeb i życia codziennego. Dzięki temu od razu będziesz mógł wykorzystać swoją wiedzę w praktyce, co doda ci motywacji do dalszej nauki. Podejmij wyzwanie nauki języka i przekonaj się sam!

Leave a Reply