Latest posts

Jak się nauczyć języka angielskiego

Języka angielskiego uczę się całe moje życie. Zacząłem w szkole podstawowej, uczęszczałem na wiele zajęć indywidualnych jak i w grupach, wypróbowałem większość istniejących aplikacji i metod nauki. Po wielu górkach i dołkach i wielu wybojach po drodze posługuję się tym językiem płynnie. Pracuje codziennie w języku angielskim rozmawiając zarówno z native speakerami jak i w towarzystwie międzynarodowym. Ponadto, co ważniejsze czuję się dosyć swobodnie w sytuacjach towarzyskich rozmawiając po angielsku na przykład przy piwie. Nie mniej jednak przez całe życie zadawałem sobie to pytanie: Jak się nauczyć języka angielskiego?

Niestety droga do tego poziomu nie była łatwa. Zajęło mi wiele lat zanim rzeczywiście byłem w stanie w miarę swobodnie rozmawiać. Jeżeli wiedziałbym wtedy kiedy zaczynałem, to co wiem dzisiaj o nauce języków, oszczędziłbym sobie wielu frustracji, niepowodzeń i spadków motywacji.

Czytaj Dalej

What is the best way to learn a language? – real personal story with happy ending

In February 2016, I was having a lazy morning at the office. I was drinking a coffee, trying to focus after the weekend, when I received a phone call telling me that I had successfully passed the final stages of the recruitment process and my job application to eBay in Amsterdam had been accepted. I was thrilled and terrified – my heart was thumping! Till then I had happily lived my entire life in my hometown of Kielce, with short breaks here and there in Poland, but had never moved abroad as part of my professional career.

I knew I had to learn Dutch, fast. Although it was not a requirement for the job, I thought it was the best way to connect more with locals, to feel just a little less of a stranger and to be able to understand what was going on around me. I spoke pretty good English and French, but it had taken me years to get to that level, while my start date was next month. I desperately needed something better than the approach I had taken so far.

Bear with me

In the next six chapters you will discover the best way to learn a language based on my personal experience and numerous talks with other people who were facing the same problem that I was. We’ll go over modern techniques of language learning, such as spaced repetition, the language immersion method and comprehensible input, and we’ll try to understand when and why they work and how they complement each other.

Continue reading “What is the best way to learn a language? – real personal story with happy ending”